Vešiate obrázky na web? Nakŕmte aj Pandu.

Už ste sa asi stretli s informáciou, že ak vešiate (uploadujete) fotky na web, treba predtým upraviť ich veľkosť. Mali by ste tak robiť z dôvodu rýchlejšieho načítania webu ale aj šetrenia priestoru na Vašom hostingu.

Ale čo to vlastne znamená upraviť veľkosť súboru? Upraviť rozlíšenie, alebo zmenšiť megabyty, alebo urobiť niečo s pixelami? Komprimovať, kompresovať? Kašlite na to všetko, stačí nakŕmiť Pandu.

Akú Pandu to mám kŕmiť?

Aplikáciu TinyPNG (familiárne Panda) používam každý deň keď chcem fotku alebo obrázok použiť na web. Panda zmenší veľkosť súboru pri zachovaní kvality aj veľkosti fotografie. Čiže „zožerie“ zbytočné pixely, prípadne iné informácie, ktoré obsahuje obrázkový súbor, a ponúkne Vám vyčistený obrázok. Pozor nejde o zmenšenie rozmerov fotky ale o zníženie veľkosti súboru.  Aj kvalita je zachovaná a  to až natoľko, že Vaše oko si nevšimne rozdiel.

Ako sa to robí?

 1. Pripravte si obrázok alebo fotku, ktorú chcete upraviť. Súbor musí byť do 5MB a naraz môžete upraviť až 20 súborov formátu jpg a/alebo png.
 2. Prejdite na stránku https://tinypng.com.
 3. Potiahnite obrázok na Pandu (drag and drop).
 4. Panda okamžite začne s kompresiou obrázka, za pár sekúnd Vám oznámi o koľko percent obrázok zmenšila. Bežne sa stáva, že obrázok je zmenšený o 70% až 80%.
 5. Stlačte download a stiahnite obrázok do počítača.
 6. Hotovo. Šťastnú Pandu ste nakŕmili a upravený obrázok máte pripravený na použitie na web.

Pandu si zamilujete. Prečo?

 1. Panda je FREE.
 2. Panda šetrí priestor na Vašom hostingu.
 3. Vďaka Pande sa web rýchlejšie načíta.
 4. Pandu netreba inštalovať, otvoríte ju v prehliadači.
 5. Zmenšuje súbory formátu .png aj .jpg, čiže bežné obrázkové formáty.
 6. Dovolí naraz nahrať až 5MB súborov. Ak však máte fotku o veľkosti nad 5MB Panda Vás pošle kade ľahšie. V tomto prípade musíte fotku najprv zmenšiť v inom programe na úpravu fotografií až potom ju nahrať do Pandy.
 7. Ak nahráte naraz viac súborov, môžete ich naraz aj stiahnúť vo formáte zip.
 8. Panda má plugin aj do WordPressu.

Na webe nájdete viacero podobných programov na kompresiu veľkých súborov. Pohľadajte si ten, ktorý Vám najviac vyhovuje alebo rovno pridajte tinypng.com do záložiek v prehliadači a kŕmte Pandu pravidelne.  Používaním podobných aplikácií šetríte priestor na hostingu a šetríte tak i svoje peniaze.

Menu